Forumumuzdaki içeriğin %80 fazlasını görüp kullanabilmeniz için 10 sn. aktif hale gelecek üyelik sistemimizi kullanmanız gerekmektedir.
Şuan üye olmadığınız için link ve menü elemanlarının çoğunu göremiyorsunuz. Lütfen ÜYE olunuz...
Forumumuzdaki içeriğin %80 fazlasını görüp kullanabilmeniz için 10 sn. aktif hale gelecek üyelik sistemimizi kullanmanız gerekmektedir.
Şuan üye olmadığınız için link ve menü elemanlarının çoğunu göremiyorsunuz. Lütfen ÜYE olunuz...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

WEB album

YazarMesaj
CHieF
Admin
CHieF

WEB album Empty
MesajKonu: WEB album   WEB album EmptyPaz Nis. 19, 2009 9:12 am

WEBalbum; PHP kodlama dili ile yazılmış, web sitenizde rahatça kurup kullanabileceğiniz bir Resim Galerisi scriptidir.

WEBalbum scripti ile sitenizde yayınlamak istediğiniz resimlerinizi scripti kurduktan sonra scriptin yönetim panelinden kolayca yükleyip gerekli ayarlarını yaptıktan sonra ziyaretçilerinize sunabilirsiniz.
İsterseniz ziyaretçilerinize Resim Galerinize üye olma imkanını da açarak veya açmadan da resimlerinize oy vererek değerlendirmelerini, yorum yazabilmelerini sağlayabilirsiniz.

İsterseniz de resimlerinizin altında eklenme tarihi, verilen oy sayısı, yapılan yorum sayısı gibi bilgileri de ziyaretçilerinize gösterebilirsiniz.

Scriptte başlangıçta 4 adet değişik renk ve stillerde tema bulunmaktadır. Fakat biraz css ve php bilgisi olan kullanıcılar mevcut temalardan birini kopyalayıp üzerinde değişiklik yaparak kendi temalarını oluşturabilirler.

Galeri sayfası her yenilendiğinde kategorilerin içindeki resimlerin dönüşümlü olarak kategori resmi olarak gösterilmesi gibi hoş bir özelliği de mevcuttur.

En büyük artılarından biri Tamamen Ücretsiz ve içerisinde Türkçe de dahil 19 dil seçeneğinin olmasıdır.

Scriptin İçerisinde Bulunan Diller :

- İngilizce
- Polonyaca
- Almanca
- Danca
- Rusça
- Portekizce
- İspanyolca
- Fransızca
- İtalyanca
- Litvanyaca
- Vietnamca
- Bulgarca
- Brazilya Portekizcesi
- Endonezce
- Macarca
- Romence
- Slovakça
- Japonca
- Türkçe

Türkçe Dil Çevirisi :
Scripti ilk kullandığımda içerisinde Türkçe Dil Ekinin olduğunu gördüm, scripti kurup kullandığımda ise birçok yerinin hatalı çevrildiğini, birçok yerininse hiç çevrilmediğini gördüm ve tekrar baştan düzgünce bir çeviri yaparak üreticiye gönderdim ve indireceğiniz paket içerisinde eskisine nazaran daha düzgün bir çeviri mevcuttur, devamlı çeviri hataları buldukça düzeltip üreticiye göndermekteyim.

Sistem Gereksinimi/Tavsiyesi :

- PHP 4.1.0 veya üzeri versiyonların sunucunuzda kurulu olması gerekir. Script kuruluma geçmeden önce bunu kontrol edip size göstermekte.
- PHP GD 2.01 veya üzeri versiyonların sunucunuzda kurulu olması gerekir. Script bunu da kuruluma geçmeden önce kontrol edip size göstermekte. Bu modül ekleyeceğiniz resimlerin boyutlandırılması ve gösterilmesi esnasında kullanıldığı için gereklidir ve çoğu sunucuda kuruludur.
- MySQL Veritabanı olması şartı. Şimdilik üretici sadece MySQL veritabanına göre kod yazdığından mecburen bu olmak zorunda.

Lisans & Ücret Detayı :

Script Tamamen Ücretsiz olup, sayfa altındaki üreticinin adı ve logosunun kaldırılmaması şartıyla ücret ödenmeden kullanılabilir.

Üyelik Sistemi Hakkında Not :

Üyelik sisteminin şu anki hali diğer forum ve benzeri scriptlerdeki gibi ziyaretçinin kendi başına üye olabileceği bir şekilde olmayıp, yönetim panelinden yöneticilerin üyelik oluşturabileceği şekildedir. Bir açıdan bakıldığında da; biraz daha derli toplu, her önüne gelenin üye olamadığı bir resim galerisi olacağını gösterir.

Yönetim Panelinden açacağınız üyeliklerde istenen kategoriyi görme, resim ekleme, kategori ekleme, yorum ekleme gibi yetki sınırlaması getirebilirsiniz.

Scriptin altyapısındaki düzenlemeye göre galeriye giren ziyaretçiler anonymous (kayıtsız kullanıcı) adıyla veritabanına tanıtılmakta ve sizin yönetim panelinde anonymous kullanıcısına vereceğiniz yetkiler çerçevesinde galeride gezinebilmektedirler. Yani başka bir deyişle, php ve web tasarımdan anlayanların anlayacağı şekilde anlatırsak; siteye girenlere gönderilen cookie değeri içerisinde sizin yönetim panelinde anonymous kullanıcısına verdiğiniz yetkiler dahilinde bir bilgi olmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak ziyaretçilere yorum yapma, puan verme, resim ekleme yetkisi verebilirsiniz ama ülkemizin internet kullanımı ve kötü niyet şartlarında bunu şahsen tavsiye etmiyorum.

Scriptin Kurulumu :

Scripti 3 adımda kolayca kurabilirsiniz. Fakat kuruluma geçmeden önce çoğu php scriptte olduğu gibi yapmanız gereken birkaç ufak düzenlemeden bahsedeceğim.

Önce :
İndirdiğiniz zip paketini klasör halinde açıp içerisindeki inc klasörünün içinde bulunan config.php adlı dosyayı notdefteri veya wordpad tarzı bir metin düzenleyici ile açıp üreticinin kurulum albinoı sayfasında açıkça anlattığı gibi;
Sunucu Adı
Veritabanı Adı
Veritabanı Kullanıcı Adı
Veritabanı Kullanıcı Şifresi
Veritabanı Tablo Öneki
Kısımlarını kendi sitenize göre doldurup kaydetmelisiniz.
NOT : Veritabanı Tablo Önekini güvenlik tedbiri sebebiyle değiştirmenizi tavsiye ederim. ( _ işaretini silmeden) Scriptin izin vermesi halinde tüm php script kurulumlarında bu işlemi yapmanızı öneririm.

Sonra :
Kurulum ayarını da yaptığımıza göre FTP programınız vasıtasıyla dosyalarınızı sitenize atabilirsiniz.
Site tasarımı yapıyorsanız FTP nin ne olduğunu biliyor ve elinizde olması gerekmektedir.

Kurulum İşlemi :

Adım-1
Yukarıdaki adımları yaptıktan sonra internet tarayıcınızı açıp adres satırına http://www sitenizinadi.com/galeri_klasorunuz/ yazıp enter a basınız. Gelen WEBalbum Kurulumu ekranında sol üst köşeden dil seçimi aracı ile Türkçe seçmeniz halinde anlayarak kuruluma devam edebilirsiniz.
Yukarıda bahsettiğimiz sistem gereksinimi kontrolleri yapıldıktan sonra Kuruluma Devam Et butonu görünecektir. Bu aşamada eğer kırmızı metin ile hata uyarısı alırsanız ekranda gösterilen önerileri yapıp tekrar bu kontrolü yapmasını sağlamalısınız, yani bu sayfayı tekrar yenilemelisiniz. Bu adımı hata almadan hallettiğinizi varsayarsak...

Adım-2
Kuruluma Devam Et butonuna bastıktan sonra veritabanının başarıyla aktarıldığını ve bir yönetici şifresi belirleyip kutucuğa girmenizi isteyen bir ekran gelecektir. İstenenleri yapıp İleri butonuna bastığınızda ise kurulumun bitip, yönetici sayfanıza giriş yapabileceğinizi anlatan bir sayfa gelecektir. Sayfaya Gir butonuna basıp Main Settings kısmından default language bölümünden Turkish&- 8217;i seçip sayfa altındaki butona bastığınızda yönetim paneliniz de Türkçe olacaktır ve istediğiniz gibi ayar yapabileceksiniz.

Yönetimle İlgili Not : Galeriye resim yüklemek için (sadece resim yükleyince açıp, işiniz bittiğinde kapatmak üzere) photos ve import klasörlerinin CHMOD değerini 777 yapmalısınız. Zaten resim yüklemeye kalktığınızda script bunu size hatırlatacaktır.

dosyayı indirmek için tıklayınız!!
http://trforumu.yetkinforum.com

WEB album
1 sayfadaki 1 sayfası